Metody ochrony przed złodziejami – zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock

Do tej pory, na tym blogu, skupialiśmy się przede wszystkim na przestępcach i tym, jakimi metodami posługują się oni podczas codziennej „pracy”. Czas jednak przyjrzeć się, jakim arsenałem dysponują właściciele samochodów, którzy chcą ochronić swoją własność przed złodziejami. Obecnie produkowane blokady to głównie urządzenia pół-elektroniczne lub w pełni cyfrowe. Do tej drugiej grupy należy zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock, oferowane przez Zabezpiecz-Auto.pl. Przyjrzyjmy się temu urządzeniu dokładniej.

Fabryczne zabezpieczenia antykradzieżowe przegrywają walkę ze złodziejami

Obecnie, producenci samochodów przegrywają ten „wyścig zbrojeń” praktycznie do zera. Koncerny dwoją się i troją, wymyślając coraz to nowe rodzaje zabezpieczeń, jednak każda taka próba kończy się celną „ripostą” przestępców. Póki co jednak, złodzieje aut nie muszą organizować jeszcze wewnątrzgrupowej „burzy mózgów”. Praktycznie każde auto można bowiem otworzyć, stosując znaną już metodę kradzieży „na walizkę”(pisaliśmy o tym tutaj).

CanLock - kradzież na walizkę
Urządzenie do kradzieży metodą „na walizkę” można schować, nie wzbudzając podejrzeń. Źródło: http://magazyn.elubin.pl/policjanci-ostrzegaja-przed-kradzieza-aut-metoda-na-walizke-jak-mozna-uchronic-swoje-mienie-przed-zlodziejem/

W badaniu ADAC przeprowadzono 230 prób symulujących działanie złodziei z „walizką” i praktycznie każda z nich zakończyła się pełnym sukcesem. Nieznaczny opór stawiły tylko auta marki Land Rover i Jaguar, jednak nie podano dokładnie przyczyny, dlaczego akurat w tym przypadku samochody te okazały się odporne na kradzież „na walizkę”. Nie ma więc żadnej pewności, że będzie tak w każdym przypadku, bowiem zależy to jeszcze od parametrów posiadanego przez złodziei urządzenia.

Należy zaznaczyć, że prace nad zaimplementowaniem skutecznych rozwiązań, które mogłyby oprzeć się nowoczesnym metodom kradzieży, nadal trwają. Całkiem obiecująco wypadają testy technologii bezprzewodowej transmisji danych UWB lub specjalnych sensorów ruchowych, fabrycznie montowanych w kluczykach „keyless”.

Skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe do samochodów z „keyless”

Na rosnące zagrożenie ze strony przestępców, dużo lepiej i szybciej reagują zewnętrzne firmy, produkujące zabezpieczenia antykradzieżowe. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku jest w pełni cyfrowa blokada CanLock, produkowana przez polską firmę Zabezpiecz-Auto.pl.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock - aplikacja mobilna
Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock można obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. Źródło: Zabezpiecz-Auto.pl

Jak działa zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock?

Przy projektowaniu tego urządzenia, inżynierowie przyjęli na pozór proste założenie – trzeba stworzyć jedno zabezpieczenie antykradzieżowe, które będzie odporne na wszystkie, obecnie stosowane metody kradzieży. Nowoczesna blokada powinna być  w pełni cyfrowa, aby ewentualne, mechaniczny elementy nie ulegały uszkodzeniu. Urządzenie musi również być odporne na zagłuszarki GPS i detektory fal, co uniemożliwi wykrycie.

CanLock - zagłuszarka GPS
Zagłuszarka sygnału GPS/GSM, używana przez złodziei samochodów. Źródło: https://gannet.pl/zlodzieje-zagluszaja-na-potege/

Tak właśnie powstał CanLock – urządzenie ma postać niewielkiego modułu, który zostaje podpięty do układu elektronicznego samochodu i bezpośrednio współpracuję z magistralą CAN. O tym, czym jest ta magistrala pisaliśmy dokładnie w tym wpisie. Dla przypomnienia: to opracowany przez firmę BOSCH standard wymiany danych między podzespołami w samochodzie, obecny w niemal każdym nowym, kilkuletnim, a nawet kilkunastoletnim aucie.

Będąc właścicielami samochodu, w większości przypadków nie zdajemy sobie sprawy, jak często korzystamy z magistrali CAN. To właśnie dzięki niej możliwe jest np. włączenie wycieraczek, opuszczenie szyby w aucie, ale również uruchomienie silnika, zmiana biegów, działanie sprzęgła.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock uniemożliwia działanie kluczowych do uruchomienia auta elementów. Be uzyskania odpowiedniej autoryzacji (wszakże urządzenie musi wiedzieć, że silnik chce uruchomić właściciel, a nie złodziej), odjechanie autem nie będzie możliwe.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock - wygodna aplikacja mobilna.
Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wygodna aplikacja mobilna. Źródło: Zabezpiecz-Auto.pl

Blokada CanLock może działać na kilka sposobów:

  • silnika nie da się uruchomić – auto nie reaguje na wciśnięcie guzika,
  • silnik uruchamia się na sekundę i gaśnie,
  • silnik uruchamia się, jednak nie ma możliwości zmiany biegów (skrzynia automatyczna)
  • silnik uruchamia się, jednak sprzęgło zostaje dezaktywowane (skrzynia manualna).

Aby znieść blokadę w momencie, w którym właściciel chce odjechać samochodem, należy użyć specjalnego kodu PIN, który ustalany jest na fabrycznych przyciskach, manetkach, pedałach etc. Użytkownicy wyższych wersji urządzenia mogą również skorzystać z dedykowanego, szyfrowanego breloka Bluetooth lub specjalnej, zabezpieczonej aplikacji mobilnej.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – wersje urządzenia

Właściciele samochodów z dostępem bezkluczykowym, chcący zamontować zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock, mają do wyboru kilka wersji. Różnią się one przede wszystkim metodą autoryzacji oraz dodatkowymi funkcjonalnościami, jednak wszystkie skutecznie chronią samochody przed kradzieżą „na walizkę”. W ofercie znajdziemy:

Podstawowa wersja systemu CanLock, która w pełni zabezpiecza auta, motocykle oraz maszyny budowlane przed kradzieżą metodą „na walizkę”. Autoryzacja odbywa się za pomocą kodu PIN, ustalonego na fabrycznych przyciskach motocykla.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock Standard

Wyższa wersja, posiadająca wszystkie funkcjonalności pakietu Standard. Dodatkowo, użytkownik może wybierać pomiędzy trzema, wygodnymi metodami autoryzacji (kod PIN, brelok bluetooth, aplikacja mobilna).

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock Comfort

Wersja przeznaczona dla wymagających Klientów. CanLock Premium posiada wszystkie funkcjonalności pakietu Comfort, a dodatkowo system zabezpieczający jest wyposażony w głośną syrenę alarmową, uniemożliwiającą złodziejowi przebywanie w pobliżu pojazdu, po jej uruchomieniu.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock Premium

Zabezpieczenie antykradzieżowe, które chroni przed kradzieżą nie tylko metodą „na walizkę”, ale również „na lawetę”. Wbudowany czujnik przechyłu i położenia uruchomi syrenę alarmową w przypadku holowania auta, wciągania na lawetę, ale również próby wybicia szyb lub kradzieży katalizatora lub innego elementu wyposażenia wewnętrznego.

Najbardziej zaawansowana wersja blokady antykradzieżowej do samochodów. CanLock PRO posiada wszystkie funkcjonalności niższych wersji, a dodatkowo urządzenie wyposażone jest w lokalizator GPS z innowacyjną funkcją przeciwzagłuszeniową. Blokada uruchomi głośną syrenę w momencie, w której do auta zbliży się złodziej wyposażony w zagłuszarkę GPS.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock PRO

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – zalety urządzenia

Instalacja zabezpieczenia antykradzieżowego bezpośrednio w aucie, a nie np. w zdalnym kluczyku, stwarza wiele, dodatkowych możliwości. Dzięki temu system CanLock jest odporny na wszystkie stosowane obecnie metody kradzieży: „na walizkę”, „na lawetę” oraz  „na gameboya”.

Dodatkowo, nie ma znaczenia, jak blisko samochodu znajduje się właściciel z pilotem w kieszeni – złodzieje i tak nie będą w stanie uruchomić silnika lub skrzyni biegów. CanLock oferowany jest wraz z usługą profesjonalnego montażu – nie ma więc potrzeby samodzielnej instalacji lub zlecania jej warsztatom, co do których nie mamy pewności.

CanLock - Serwis - mapa
Punkty montażu zabezpieczenia antykradzieżowego CanLock znajdują się w całej Polsce. Źródło: Zabezpiecz-Auto.pl

Warto zaznaczyć, że przy montażu CanLock nie zostają przeciętne żadne kable, nie ma również potrzeby przewiercania karoserii i wykonywania innych, tego typu zabiegów. W przypadku nowszych aut jest to bardzo ważne, ponieważ takie czynności przeprowadzane przez serwis inny niż ASO grożą utratą gwarancji auta.

Ważną zaletą systemu zabezpieczeniowego CanLock jest uniwersalność. Oznacza to, że nie ma konieczności kupowania nowego modelu urządzenia przy wymianie lub sprzedaży auta –  CanLock może być przekładany dowolnie, między samochodami wyposażonymi w magistralę CAN.

Dodatkowym atutem na korzyść CanLock jest oferowanie  go w wielu wersjach wyposażeniowych, co nie tylko w pełni chroni auto przed kradzieżą, ale również wyposaża go w nowe, nieznane funkcje: np. pełna kontrola nad systemem START/STOP.

Dodatkowo, blokada antykradzieżowa CanLock jest kompatybilna z wieloma markami i modelami samochodów. Aby sprawdzić, czy dany model auta znajduje się na liście, należy wypełnić formularz kontaktowy, dostępny na stronie Zabezpiecz-Auto.pl.

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock
CanLock to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych w Polsce. Źródło: Zabezpiecz-Auto.pl

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock – podsumowanie

Zabezpieczenie antykradzieżowe CanLock to bez wątpienia jedno z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Z całą pewnością przewyższa ono blokady mechaniczne oraz blokady hybrydowe, gdzie prócz elektroniki znajduje się komponent mechaniczny, który często zawodzi.

Sądząc po opiniach zadowolonych Klientów, a także udokumentowanych, nieudanych próbach kradzieży aut z CanLock można stwierdzić, że urządzenie w pełni spełnia swoją funkcję i póki co stanowi dla złodziei samochodów barierę nie do przejścia.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Table of Contents

On Key

Powiązane wpisy